(Немає назви)

Якщо малюкові вже є 1,5 року, а він уникає дивитися на вас, не звертає уваги на навколишні предмети, коли ви намагаєтеся привернути його увагу, не грає “понарошку”, то є ймовірність того, що у дитини аутизм. Розлади аутистичного спектра (синдром Аспергера та аутизм) — це порушення розвитку, поведінки, моторики, які впливають на мислення, сприйняття, комунікативні здібності, соціалізацію людини.

Класифікація

У медицині широко використовується класифікація різних видів аутизму, яка заснована на порушеннях психологічного розвитку, з урахуванням причин аутизму й механізмів його розвитку.

Види аутизму:

• Дитячий
  • Атиповий
  • Синдром Ретта
  • Дезінтегративний розлад
  • Синдром Аспергера
  • Синдром раннього інфантильного аутизму
  • Ендогенний, післянападний аутизм
  • Аутизм при хромосомних абераціях та ін.

Основні причини аутизму:

• хромосомні патології;
  • обмінні патології;
  • потрапляння в організм вагітної жінки солей важких металів, нейротоксинів, вживання окремих медичних препаратів;
  • спадкова схильність;
  • порушення мозкової діяльності;
  • емоційне перенапруження та стресові ситуації.

Поява атипового аутизму у пацієнтів з діагностованими хворобою Дауна, фенілкетонурію, синдромом Мартіна-Белла та іншими обмінними й хромосомними захворюваннями пов’язують з причинами розвитку цих патологій.

Прояви та симптоми

Основні ознаки аутизму проявляються в тому, як дитина або дорослий поводиться, перебуваючи наодинці або при взаємодії з іншими людьми. У аутиста виникають проблеми комунікативного характеру, спостерігається повторювана поведінка, можуть відзначатися рухові та сенсорні порушення, дії, які спрямовані на заподіяння собі фізичного каліцтва або болю.

Симптоми аутизму, що виражені через поведінку. Дитина:

• не цікавиться іграми з іншими дітьми;
  • сидячи на одному місці довго розгойдується;
  • нав’язливо вмикає і вимикає світло;
  • не цікавиться ніякими іграми;
  • не простягає руки у відповідь, коли батьки намагаються взяти її з ліжечка;
  • клацає, рухає вперед-назад пальцями перед очима;
  • не помічає присутності та відсутності батьків;
  • чинить опір обіймам, дотикам, не йде на руки;
  • залишившись наодинці з собою в ліжечку, нікого не кличе, а кричить (без видимих на те причин);
  • їсть неїстівні предмети (штори, одяг, наволочку та ін.);
  • проявляє жорстокість.
Для дітей з аутизмом характерна стереотипна (повторювана) поведінка. Вони довго махають руками, обертаються навколо себе, пильно й тривалий час можуть дивитися на вентилятор, вибудовують в ряд різні предмети та іграшки (машинки, ляльки, кухлі тощо). Дитина може не цікавитися іграшками, але при цьому проявляти інтерес до різних побутових предметів (обігрівача, мультиварки, інструментів і т.д.), або бути поглинутим якоюсь окремою деталлю від іграшки (колесами машини).Іноді, діти-аутисти усіма способами намагаються відчути щільний тиск на своєму тілі, залазять під низькі ліжка або дивани, знаходять будь-які способи для нанесення собі ударів, поштовхів або ударів при падінні.Діти з розладами аутистичного спектра часто не помічають навколишнє оточення й всіма способами уникають візуального контакту. Тому, з боку може здатися, що у них відсутній інтерес до будь-якого спілкування. Якщо дитина з аутизмом чогось потребує, вона вдається до “ведення руки” — кладе руку одного з батьків на потрібний йому предмет і, таким чином, використовує дорослого, як своєрідний “інструмент” для отримання бажаного.У дітей, які страждають аутизмом, можуть проявлятися різного роду порушення моторики. При цьому, в одних можливий прояв незвичайних навичок в одній області, але їх повна відсутність в інший.

Ознаки аутизму в порушеннях моторики:

• погана координація (дитина погано тримає рівновагу, незграбна, є проблеми з їздою на триколісному велосипеді або дитячій машинці);
  • проблеми тонкої моторики;
  • ходьба навшпиньки;
  • помітна слинотеча;
  • дефіцит глибинного просторового сприйняття (дитина не може зловити кинутий їй м’яч).

Дитина з аутизмом, як правило, дуже чутлива до різних звуків, шуму, текстур предметів, нової обстановки та нових предметів. Чим більше сенсорних впливів дитина отримує одночасно, тим більша ймовірність, що вона почне себе погано вести.Симптоми аутизму можуть проявлятися в ненормальній реакції на сенсорні стимули — фізичний дискомфорт та бажання усамітнитися через занадто гучні звуки, яскраве світло, сильні запахи, обмеженість та повторюваність поведінки, інтересів, занять, уяви.Діти з розладами аутистичного спектру можуть піддавати себе різного роду самоушкодженням (аутоагресії). Дитина-аутист може:

• битися головою об стіну, стіл;
  • кусати, колоти, різати себе;
  • зчісувати або роздряпувати шкіру;
  • висмикувати у себе пучки волосся та ін.

Дитина схильна до нападів агресії, погано переносить зміни (місця, їжі, одягу), не виносить дотику або, навпаки, вимагає постійного фізичного контакту з близькими людьми. У аутистів відсутнє усвідомлення небезпеки. Вони не розпізнають ситуацій, коли можуть поранитися або забитися, у них відсутній страх висоти, швидко проїжджаючих поруч машин, глибоких водойм і т.д.Нерідко можуть виявлятися такі симптоми аутизму як: порушення сну, судоми (з віком посилюються), порушення реакції на сприйняття болю (від повної відсутності реакції на біль до низького больового порогу).У дорослих аутизм виражений по-різному. При легкому ступені спостерігається порушення соціальних контактів, але людина частково адаптується до соціуму та може не залежати від допомоги сторонніх, і обрати сферу діяльності, що вимагає високої кваліфікації. При тяжкому ступені, дорослий аутист потребує постійного спостереження й догляду.При своєчасній діагностиці аутизму, корекції, регулярному спостереженні та підтримці, важких наслідків аутизму не спостерігається.