Коли треба звернутися до логопеда?

У певний момент нездатність дитини дошкільного віку вимовляти певні звуки, коверкання складів, невеликий словниковий запас або невміння зв’язно описувати картинку перестає бути віковою нормою і починає тривожити уважних батьків. Благо, існують фахівці, які можуть допомогти вирішити проблеми з дитячою промовою. Коли ж треба звернутися по допомогу до логопеда?

Деякі помилково вважають, що консультація логопеда даремна до тих пір, поки дитині не виповниться 5 років. Насправді, до логопеда можна і треба звертатися раніше. У дитини може закріпитися автоматизм неправильної вимови, і тоді його доведеться перенавчати, а не учити, а це набагато складніше і займе більше часу.

Отже, допомога фахівця потрібна, якщо вашій дитині:

7-8 місяців, але він як і раніше не реагує на мову, адресовану йому, а також не повертає голову, коли ви називаєте його ім’я.

12 місяців, але крихітка не вживає у своїй промові від 8 до 10 коротких слів, типу “мама”, “тато”, “баба”, “ням”, “ав-ав”.

2 роки, але він зовсім не розмовляє, спілкується жестами.

2, 5 року, але дитина не вміє об’єднувати слова в невеликі фрази, типу “дай пити”.

3 роки, але він неточно відтворює елементарні ритми, не може виконувати звичайні артикуляційні рухи(висунути на прохання язик, наприклад), не навчився ковтати слину.

3-4 роки, але малюк скорочує довгі слова, спотворюючи їх до невпізнання; переставляє склади в слові; вимовляє не слова, а лише окремі склади; не вимовляє слова повністю, до кінця; неправильно вимовляє звуки, плутає їх; не робить паузи між словами і фразами.

5 років, але дошкільня не може скласти просте речення, описуючи картинку; у нього не виходить встановити під час розповіді послідовність дій(просто перераховує предмети); не намагається складати граматично правильні пропозиції, в яких слова мають бути погоджені (рід, число, відмінок).

Не бійтеся звертатися за допомогою, навіть якщо дитина молодше за 2 роки. Рання консультація логопеда – неоцінима користь для батьків. Фахівець проаналізує ситуацію і виявить проблему, навчить маму або тата прийомам мовної компенсації, розробить спеціальний комплекс вправ.