Як захистити дитину від спеки

Якщо у сорокаградусну спеку важко здоровим дорослим людям, то що вже казати про тендітний дитячий організм

Батьки не з чуток знають, як важко малюкам витримувати жару. Як же полегшити їм життя? Поради прості, але досить ефективні.

При перегріванні організму з’являються наступні симптоми: загальна слабкість, розбитість, головний біль, запаморочення голови, шум у вухах, сонливість, спрага, нудота, гіперемія (почервоніння) шкірного покрову, прискорені пульс та дихання, підвищена температура тіла.

Якщо спостерігаються загальмований психічний стан або психічне збудження, втрата свідомості, іноді виникають судоми — це свідчить про те, що розвивається загроза для життя. У дітей грудного віку частішають при цьому диспепсичні розлади (блювання, пронос), температура тіла різко підвищується, риси обличчя загострюються, загальний стан швидко погіршується, свідомість затьмарюється. Якщо такій дитині не надати своєчасної невідкладної допомоги — можуть наступити судоми, кома і смерть.

Щоб не допустити тяжких наслідків, батьки мають запам’ятати нескладні правила.

Перше правило, якого потрібно дотримуватися кожній молодій матусі, — не виходити гуляти з малюком у спеку. Ваш час — до 11.00 й після 17.00.

Дотримуйтеся такого режиму годування: з 11.00 до 17.00 — більше рідини (компоти, чаї, кисломолочні напої), а м’ясо, овочі й каші — в інший час. Якщо в малюка сухі рот і язик, у нього набухає тім’ячко, негайно роздягніть його, обітріть вологим рушником, дайте попити рідини, а потім зробіть йому тим самим рушником «вітерець».

Влаштуйте профілактичні водні процедури. Найменших 4-5 разів на день обтирайте. Для цього м’який махровий рушник опустіть у воду (32-35 градусів), відіжміть і протирайте ручки, ніжки, животик і спинку.

Якщо в кімнаті задушливо й немає іонізатора, зволожте повітря за допомогою пульверизатора й поставте на високі шафи тазики з холодною водою або повісьте мокрі рушники навколо ліжка.

Проблемою літнього часу для малюків є попрілості. Щоб їх не було, частіше залишайте малюка голеньким, без памперса.

Давайте дитині пити рідину кожні півгодини. Дуже часто дітки перегріваються через те, що їм не забувають надягати панаму, але забувають регулярно поїти водичкою.

Утім, поїти дитину теж потрібно правильно. Якщо зазвичай дитина вагою 25 кг випиває до півтора літри рідини на добу, то під час спеки її організм може потребувати вдвічі, а то й втричі більше. І питання якості рідини набуває першочергового значення. Адже помилка у виборі може призвести до накопичення в організмі дитини непотрібних їй речовин.

Водою з-під крана в наш час спрагу дітей втамовують лише екстремали… Зауважте, щодо поняття «з-під крана» входить і вода з колодязя у бабусі. Розповіді про те, що ця вода чиста, — не більше за міф!

Тому обиратимемо воду для дитини в магазині. Проте, солодкі газовані води можна дозволити дитині як виняток, але не як напій, що тамує спрагу. Потрібне обґрунтування? Будь ласка: ортофосфорна кислота, що міститься в солодких газованих водах, псує діткам зуби й вимиває з організму, що росте, кальцій. Тобто позбавляє організм будівельного матеріалу. А підсолоджувачі, ароматизатори, барвники, стабілізатори — прямий шлях до алергії.

Газовану мінеральну воду малечі давати теж не варто — вона дуже агресивна щодо всього шлунково-кишкового тракту, а в дитини може викликати раптові коліки. А от купувати — потрібно. З тієї простої причини, що газ вбиває у воді мікроби і ризик підхопити якусь інфекцію знижується. Випустіть з води газ, перш ніж запропонувати її малюкові: залиште склянку з водою на столі хвилин на 15-20.

Ідеальний варіант — столова дитяча вода. Не мінеральна, а столова! Вона не насичена мінеральними солями, які сильно завантажують нирки, і пити яку потрібно тільки за призначенням лікаря.

Холодний чай — ідеальний напій для походів і пікніків. Він не лише втамовує спрагу, а й чудово тонізує. Але необхідно обмежити вживання чаю в другій половині дня, інакше дитина погано спатиме.

І пам’ятайте, що для малюків давно вже винайшли спеціальні чаї, без чайного листа. До їхнього складу входять дуже корисні для дитини трави, ягоди, фрукти. Так, чай з шипшиною забезпечить крихітку додатковою порцією вітаміну С, а холодний напій із яблуками і м’ятою дещо заспокоїть непосидьків: м’ята має м’яку заспокійливу дію.

Королі серед напоїв, звісно, соки-фреши, морси, компоти. Щоб втамувати спрагу, найкраще підійдуть соки та компоти з вишні, сливи й кизилу. Та не додавайте до них багато цукру.

Якщо ж все таки дитина перегрілася, не зволікайте — перша допомога повинна бути своєчасною. Терміново перенесіть дитину в тінь, потім роздягніть її, покладіть на голівку прохолодний компрес та обітріть тіло рушником, змоченим у прохолодній воді. Напевно, у матері, яка поїхала з дитиною на відпочинок, знайдуться в аптечці жарознижуючі засоби в свічках, які необхідно відразу ж ввести. Коли дитина прийде до тями, треба дати їй прохолодний напій, у який додати на склянку рідини щіпочку солі. Необхідно обов’язково викликати лікаря.

Якщо дотримуватися цих правил, будьте певні, ваш малюк буде веселим і усміхненим.